Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o Bmx

BMX

BMX (zkratka z angl. Bicycle Motorcross) je jedna z disciplín cyklistiky. Při této disciplíně se používají speciálně sestrojená kola o poloměru kol 16 až 24 palců (norma pro závody je 20 palců).

Existují tři formy BMX. První jsou závody na přírodních tratích (Dirt BMX), druhou je předvádění různých triků a skoků na rampách (Freestyle BMX) a třetí je ježdění po městě (Street BMX). Při disciplíně Freestyle BMX by mělo být kolo vybaveno pegy neboli stupačkami, aby mohl jezdec např. slajdovat (Grindovat)  zabradlí, stát na okraji rampy a zase seskočit.

 

bmx.jpg

 Freestyle BMX vzniklo tak, že kalifornští kluci začali na počátku 70. let napodobovat jezdce motocrosu, protože sami byli na řízení motorky příliš mladí. Protože tratě byli nedokonalé a měli spoustu nerovností a nástrah některým jezdců nevyhovovali. Navíc komunita jezdců se soustřeďovala ve městech kde nebyla možnost tyto tratě stavět. Proto se někteří jezdci pokoušeli o ježdění po městkých překážkách některými triky se inspirovali v biketrialu ale hlavně zkoušeli na kole úplně vše co si dokázali představit toto odvětví freestyle bmx nazýváme old school bmx. 
Old school kombinoval všechno v jednom, ale postupně se old school rozvětlil do několik kategorií Street (ježdění na ulici a ve skateparcích) Vert (ježdění ve vertikální rampě tzv. vertu) Flatland (balet s kolem) dirt ( triky na hliněných překážkách) a minirampu. 
Na vert,street,minirampu se používá stejný typ kola na dirt se používá stejný nebo podobný typ kola a na flatland se používá odlišný typ kola.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21543
Měsíc: 75
Den: 1